وکلا و سامانه مؤدیان

وکلا و سامانه مؤدیان

مقدمه

یکی از مهمترین تکلیف مالیاتی سالانه وکلا در سامانه مؤدیان، تکمیل و ارسال به موقع صورت حساب های فروش به کارپوشه توسط سازمان امور مالیاتی است. به موجب ماده 93 قانون مالیاتهای مستقیم درآمدی که شخص حقیقی از طریق اشتغال به مشاغل درایران تحصیل می کند، پس از کسر معافیت های قانونی ،مشمول مالیات بر درآمد مشاغل است. بر همین اساس وکلا و کارآموزان وکالت به عنوان اشخاص حقیقی، مشمول مالیات بر مشاغل هستند. هر چند که برخی از ایشان، در قالب اشخاص حقوقی (موسسات حقوقی) در حال فعالیت برای انجام امور وکالت هستند. در حال حاضر مطابق با مقررات مالیاتی موجود، هیچ تفاوت و تمایزی میان تکالیف مالیاتی وکلای دادگستری و کارآموزان وکالت وجود ندارد و هر دو قشر به جهت کسب درآمد حاصل از انجام وکالت، مکلف به رعایت مقررات مالیاتی و پرداخت مالیات در موعد مقرر قانونی می باشند. به طورکلیصورت حساب های فروش ، نشان دهنده عملکرد و وضعیت مالی این مشمولین مالیاتی است که همه ساله، به منظور محاسبه مالیات، از جانب ایشان به سازمان امور مالیاتی تسلیم می شود و در حال حاضر با خود اظهاری این مودیان، فرآیند ها تحت سامانه الکترونیکی متمرکز آن سازمان انجام می شود.

ثبت نام وکلا در سامانه مؤدیان

همه وکلا و کارآموزان محترم، حتی وکلایی که اقامتگاه قانونی آنها در مناطق آزاد ویژه اقتصادی است مکلف به ثبت نام در سامانه و  ارائه صورت حساب های فروش می باشند. زیرا در ق م م هیچ عذر و بهانه ای برای عدم ارائه صورت حساب فروش پذیرفته نیست، لذا جهت بهبود بخشیدن به فعالیت های مالیاتی و کاهش فرار های مالیاتی، سامانه مودیان به‌عنوان یک بستر دیجیتال در دسترس قرار گرفته تا وکلا و کارآموزان بتوانند صورت حساب های فروش خود را به صورت الکترونیکی تسلیم کنند.

پیامدهای تنبیهی عدم تسلیم به موقع صورت حساب های فروش وکلا در سامانه مؤدیان:

1-سی درصد (30%) جریمه غیرقابل بخشش برای اشخاص حقوقی و حقیقی (ماده 192 ق م م)

2-محرومیت از معافیت معیشتی برای اشخاص حقیقی موضوع ماده 101 (ماده 193 ق م م)

3-محرومیت از پاداش افزایش درآمدی برای اشخاص حقوقی و حقیقی (تبصره ماده 131 ق م م اشخاص حقیقی و تبصره 7 ماده 105 ق م م اشخاص حقوقی)

4-درسه سال متوالی مشمول جرم مالیاتی برای اشخاص حقوقی و حقیقی (تبصره 6 ماده 274 ق م م)

5-مشمول اظهارنامه برآوردی سازمان امورمالیاتی برای اشخاص حقوقی و حقیقی (ماده 97 ق م م)

استفاده از سامانه مودیان برای وکلا نیز با مشکلات و چالش‌های خود مواجه است. این سامانه به عنوان یک ابزار مهم در زمینه مالیاتی طراحی شده است، اما برخی اوقات ممکن است برای وکلا چالش هایی به وجود آورد.

چالش هایی مانند پیچیدگی فنی و مقررات قانونی پیچیده در ارسال اظهارنامه ها.بر همین اساس نرم افزار های واسط سامانه مؤدیان،در جهت سهولت و افزایش دقت و سرعت در ارسال اظهارنامه های مالیاتی به بازار آمدند.

یکی از کارآمد ترین نرم افزار های واسط سامانه مودیان برای وکلا،نرم افزارگارنِت است.

چرا باید از نرم افزار های واسط سامانه مؤدیان گارنِت استفاده کرد؟

سهولت در ارسال صورت حساب های فروش:

این نرم افزار امکان ارسال الکترونیکی صورت حساب های فروش را به شکلی ساده فراهم آورده. این امکان باعث سهولت و سرعت در انجام این فرآیند مهم می‌شود.

کاهش خطاها و اشتباهات انسانی:

با استفاده از امکانات خودکار نرم‌افزارها، اطلاعات مالیاتی با دقت بالا و بدون خطاهای انسانی وارد می‌شوند، که این امر به دقت و صحت بالاتر در ارسال صورت حساب های فروش منجر می‌شود.

سهولت در مدیریت اطلاعات:

این نرم‌افزارها به کاربران این امکان را می‌دهند تا اطلاعات مالیاتی خود را به سهولت مدیریت کرده و در صورت نیاز به گزارش‌ها و تحلیل‌های مالیاتی دسترسی داشته باشند.

پیگیری و پاسخگویی به نیازهای مالیاتی:

نرم‌افزارهای واسط سامانه مؤدیان گارنِت به کاربران امکان پیگیری بهتر از وضعیت ارسال اظهارنامه خود را فراهم می‌کنند.

امنیت اطلاعات:

این نرم‌افزاربا استانداردهای امنیتی پیشرفته اطلاعات مالیاتی کاربران را حفاظت کرده و از سوءاستفاده‌ها جلوگیری می کند.

صرفه جویی در وقت:

با اتوماسیون فرآیند ارسال صورت حساب های فروش و کاهش نیاز به انجام دستی و تکراری وظایف، زمان موردنیاز برای انجام امور مالیاتی کاهش می‌یابد.

مراحل انجام کار با سامانه مودیان گارنت:

 1. وارد کردن اطلاعات و دریافت امضای الکترونیکی ( کد csr) ، کلید خصوصی و کلید عمومی
 2. ورود به کارپوشه مالیاتی با استفاده از کلید عمومی و دریافت شماره حافظه مالیاتی
 3. تعریف اطلاعات فروشنده در نرم افزار
 4. تعریف خریداران در نرم افزار
 5. تعریف کالا و خدمات در نرم افزار
 6. انتخاب نوع صورت حساب بر اساس نوع فروش
 7. ثبت و ارسال صورت حساب به سامانه مودیان

   

  با نرم‌افزار واسط سامانه مؤدیان گارنت، صورت حساب های فروش خود را با سرعت و دقت بالا به سامانه مؤدیان ارسال کنید.

  جهت سفارش دمو و مشاوره رایگان با کارشناسان آوا اندیش رستا در ارتباط باشید.